Przejdź do treści strony

15 października Dniem Raka Piersi – Breast Health Day

W związku z ogromną liczbą zachorowań na Raka Piersi ustanowiony został Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi. Głównym celem wprowadzenia tego Dnia jest uświadamianie, przede wszystkim kobietom, jak ważna jest profilaktyka, samobadanie oraz korzystanie z usług specjalistów. Jednym z najważniejszych założeń jest także ukazanie czynników ryzyka oraz pierwszych objawów choroby. To dzień, w którym okazuje się wsparcie nie tylko osobom chorym, ale i ich rodzinom, które także toczą ciężką batalię o życie swoich najbliższych. Znakiem solidarności jest zakładana nie tylko tego dnia różowa wstążka.

Profilaktyka to podstawa!
W związku z rosnącą liczbą osób umierających każdego roku z powodu Raka Piersi należy uświadamiać jak ważna jest profilaktyka. Każda kobieta powinna dokonywać samobadania piersi raz w miesiącu – po rozpoczęciu cyklu menstruacyjnego. W Internecie znajdują się gotowe broszury, na których widnieją informacje dotyczące tego, jak samodzielnie wykonać samobadanie. Warto wydrukować jedną z nich i przykleić na lustrze w łazience. Każdego dnia będzie nam przypominać o tym, iż należy się przebadać. Dodatkowo każda kobieta powinna regularnie wykonywać USG, np. u swojego ginekologa. Jeśli nie mamy pewności czy dobrze wykonujemy samobadanie, lekarz może pokazać nam jak je wykonać. Nie wstydźmy się prosić o pomoc! Kobiety po 35 roku życia powinny również korzystać z usług onkologa i wykonywać mammografię.

Niezwykła sesja fotograficzna
Ilustracją do powyższego artykułu są zdjęcia z sesji fotograficznej pn. „Różowy Październik” zrealizowanej przez panią Katarzynę Chudy z Bytomia. „Chciałam, aby w sesji nie brały udziału modelki, a kobiety które różnią się od siebie, z różną anatomią i w różnym wieku. Sesją tą chciałam przekazać, żeby kobiety się badały, kontrolowały swoje ciało… Podczas sesji poznałam niesamowite kobiety, prawdziwe, świadome i niezmiernie chętne do niesienia pomocy.” – Kasia Chudy, fotograf. https://www.facebook.com/Kasia-Chudy-Fotografia-103819874328188/
Pani Katarzynie Chudy dziękujemy za zgodę na opublikowanie zdjęć na stronie Szpitala MSWiA w Olsztynie!

Najczęstsze przyczyny choroby
Niestety nieznane są przyczyny raka piersi, jednakże można wskazać kilka czynników, które mogą mieć wpływ na jego powstawanie. Jako jeden z nich wymieniane są obciążenia rodzinne. Ryzyko zachorowania wzrasta wówczas, gdy ktoś z najbliższej rodziny (mama, córka, siostra, a nawet babcia) zmagały się z tą chorobą. Wpływ mają także czynniki genetyczne spowodowane mutacją genów. Dotyczą one ok. 5% przypadków. Ryzyko zachorowania na Raka Piersi wzrasta także pod wpływem czynników hormonalnych. Nie bez znaczenia jest również dieta. Należy unikać tłustych, niezdrowych potraw. Kolejnym elementem, który może mieć negatywny wpływ na rozwój choroby jest alkohol. Nadmierne spożywanie trunków przyczynia się do powstawania nie tylko Raka Piersi, ale i innych narządów. Warto zaprzestać spożywania alkoholu, bądź też ograniczyć je do minimum. Naukowcy informują, że ogromny wpływ na pojawienie się Raka mają zbyt wczesne miesiączki oraz późna menopauza. Zdaniem specjalistów ryzyko maleje, jeśli kobiety karmiły piersią.

Pamiętajmy:
Badania profilaktyczne mogą uchronić przed najgorszym, mogą również zapobiec utracie piersi. Dzięki badaniom profilaktycznym raka piersi można wykryć w bardzo wczesnym stadium!


Wpisz szukaną frazę i naciśnij enter