Przejdź do treści strony

Na ratunek życia – profilaktyka raka piersi

11 grudnia br. w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej MSWiA z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie zostały przeprowadzone kolejne już specjalistyczne badania profilaktyczne w zakresie mammografii i cytologii. W badaniach udział wzięło łącznie 36 pań w dwóch zorganizowanych grupach z Janowca Kościelnego i z Orzysza.
Badania, będące kontynuacją akcji „Październik miesiącem świadomości raka piersi” a realizowane w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi skierowanego do pań wieku od 50 do 69 lat, zostały zorganizowane przez p. Danutę Tkacz – Pielęgniarkę Koordynującą Przychodnie i Pracownię Endoskopii Onkologicznej Szpitala MSWiA w Olsztynie i przeprowadzone przy współudziale: p. Małgorzaty Borowskiej z Poradni Chirurgii Onkologicznej – Chirurgii Piersi, p. Jagody Włodarskiej, p. Natalii Sudenis i p. Bogusławy Kisiel z Zakładu Diagnostyki Obrazowej. Po raz kolejny dziękujemy Naszym Paniom za profesjonalizm i poświęcenie w sprawnym przeprowadzeniu badań na terenie Szpitala.
W celu zwrócenia uwagi społeczeństwa na ten ważny problem październik ogłoszono „Miesiącem Walki z Rakiem Piersi”, a w Olsztyńskiej Poliklinice badania trwają do dzisiaj i są chętni na kolejne tego typu akcje.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła, że w 2021 roku rak piersi jest najczęściej diagnozowanym nowotworem u kobiet, stanowiącym 25% wszystkich zachorowań u kobiet w przedziale 55-65 lat. Przyczyny jego powstawania wciąż nie są znane, a możliwości zapobiegania niewielkie. Niestety, jest on także najczęstszą przyczyną zgonów, stąd tak ważne są badania profilaktyczne.
Pamiętajmy! Wcześnie wykryty nowotwór umożliwia natychmiastowe skuteczne leczenie oraz daje niemal 100% gwarancję powrotu do zdrowia!!!

W SP ZOZ MSWiA z W-MCO w Olsztynie można wykonać badania mammograficzne (50-69 lat), badania cytologiczne (25-59 lat) dla kobiet objętych programami profilaktycznymi, rejestrując się telefonicznie pod numerem (89) 539 83 44 oraz 511 566 085 w dniach Pn – Pt w godzinach 12:00-14:20, Czw. 12:00-16:50, call center (89) 539 81 00.

Wpisz szukaną frazę i naciśnij enter