Przejdź do treści strony

Na ratunek życia – badania mammograficzne i cytologiczne w Poliklinice Olsztyńskiej

3 grudnia br. (sobota) w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej MSWiA z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie zostały przeprowadzone kolejne już specjalistyczne badania profilaktyczne w zakresie mammografii i cytologii. W badaniach udział wzięło łącznie 37 pań z Orzysza i okolicznych miejscowości.
Badania, będące kontynuacją akcji „Październik miesiącem świadomości raka piersi” a realizowane w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi skierowanego do pań wieku od 50 do 69 lat, zostały zorganizowane przez p. Danutę Tkacz – Pielęgniarkę Koordynującą Przychodnie i Pracownię Endoskopii Onkologicznej Szpitala MSWiA w Olsztynie i przeprowadzone przy współudziale: p. Ewy Rychlik i Jagody Włodarskiej z Zakładu Diagnostyki Obrazowej, Bogumiły Bzdręgi Położnej z Poradni Ginekologicznej oraz przy udziale technika radiologii Arkadiusza Żuchowskiego. Po raz kolejny dziękujemy Naszym Paniom i Panu za profesjonalizm i poświęcenie w sprawnym przeprowadzeniu badań na terenie Szpitala. W trakcie akcji wykonano 17 mammografii i 17 cytologii oraz wydano 19 Europejskich Kart Ubezpieczenia Zdrowotnego. W tym roku akcje wspomagały również przedstawicielki Działu Promocji Narodowego Funduszu Zdrowia prezentując wykład na temat wczesnej profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy.

W celu zwrócenia uwagi społeczeństwa na ten ważny problem październik ogłoszono „Miesiącem Walki z Rakiem Piersi”, a w Olsztyńskiej Poliklinice badania trwają cały czas i nadal są chętni na kolejne tego typu akcje.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła, że w 2021 roku rak piersi jest najczęściej diagnozowanym nowotworem u kobiet, stanowiącym 25% wszystkich zachorowań u kobiet w przedziale 55-65 lat. Przyczyny jego powstawania wciąż nie są znane, a możliwości zapobiegania niewielkie. Niestety, jest on także najczęstszą przyczyną zgonów, stąd tak ważne są badania profilaktyczne.

Pamiętajmy! Wcześnie wykryty nowotwór umożliwia natychmiastowe skuteczne leczenie oraz daje niemal 100% gwarancję powrotu do zdrowia!!!
W SP ZOZ MSWiA z W-MCO w Olsztynie można wykonać badania mammograficzne (50-69 lat), badania cytologiczne (25-59 lat) dla kobiet objętych programami profilaktycznymi, rejestrując się telefonicznie pod numerem (89) 539 83 44 oraz 511 566 085 w dniach Pn – Pt w godzinach 12:00-14:20, Czw. 12:00-16:50, call center (89) 539 81 00.

Wpisz szukaną frazę i naciśnij enter