Przejdź do treści strony

JUBILEUSZ OLSZTYŃSKICH AMAZONEK

Olsztyńskie Towarzystwo Amazonek ma już 20 lat. Uroczystość z okazji tego jubileuszu zorganizowano 13 października 2012r. w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Olsztynie.

Olsztyńskie stowarzyszenie zrzeszające panie po amputacji piersi powstało w listopadzie 1992 roku z inicjatywy Danuty Śleszyńskiej, która ideę zorganizowania się kobiet po mastektomii przywiozła z Centrum Onkologii w Warszawie, gdzie podobne stowarzyszenie działało od kilku lat. Pomysł poparła dr Krystyna Mika z warszawskiego Centrum Onkologii, która przyjechała do Olsztyna, a także dr Stanisław Niepsuj, ówczesny dyrektor Zespołu Gruźlicy, Chorób Płuc i Onkologii w Olsztynie, do dzisiaj nazywany „ojcem” olsztyńskich amazonek. Zainteresowanie pomysłem wśród pań było ogromne. Na pierwsze spotkanie przyszło około 100 kobiet z Olsztyna i ówczesnego województwa olsztyńskiego.

Zawiązane w Olsztynie stowarzyszenie amazonek było jedenastym klubem pań po amputacji piersi powstałym w Polsce. W marcu 1994 roku pod nazwą Olsztyńskie Towarzystwo „Amazonki” zostało wpisane do Sądowego Rejestru Stowarzyszeń. Zapisały się do niego 64 kobiety. Teraz do stowarzyszenia należy ponad 210 pań. Przewodniczącą od października 2000 roku jest Marianna Kunikowska.

Spotkanie było okazją do uhonorowania zarówno najaktywniejszych członkiń olsztyńskiego stowarzyszenia, jak i osób oraz instytucji wspierających. Najważniejsze z przyznanych wyróżnień – Bursztynowy Łuk Amazonki za serce, życzliwość i wielokrotnie okazywaną pomoc Stowarzyszeniu, otrzymał dr inż. Janusz Chełchowski, Dyrektor Szpitala MSW z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie.

Podziękowanie za wieloletnie wsparcie i życzliwość otrzymał Szpital MSW z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie.

Jubileuszową galę uzupełniły występy Pawła Burczyka, Danieli Bałabańskiej z zespołem i słuchaczy Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka. Okolicznościowy wykład wygłosił też dr n. med. Dariusz Michalik chirurg onkolog Szpitala MSW z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie.

W imieniu Janusza Chełchowskiego oraz całego Zespołu Szpitala MSW z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie pragniemy serdecznie pogratulować wszystkim Amazonkom z okazji tak pięknego Jubileuszu. Proszę przyjąć wyrazy ogromnego uznania dla Pań pracy i zaangażowania w rozwiązywanie stojących przed Paniami wyzwań.

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA GALERII ZDJĘĆ Z UROCZYSTEJ GALI

Wpisz szukaną frazę i naciśnij enter