PIKNIK RODZINNY W KĘTRZYNIE – 18 czerwca 2011 r.


Warmińsko Mazurski Oddział Straży Granicznej 18 czerwca 2011 r. zorganizował ,,Piknik rodzinny” na terenie Komendy W – MOSG przy ulicy Sikorskiego 78 w Kętrzynie

Miał on na celu przed wakacjami propagować poprzez wspólną zabawę zdrowy styl życia, kształtować świadomość prawną dzieci i młodzieży, ograniczać zjawiska przemocy w szkołach i na placach zabaw, rozwijać pozytywne emocje i uczucia oraz kontakty interpersonalne wśród uczestników, ale także popularyzować podstawowe zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym i edukacje na rzecz bezpieczeństwa najmłodszych użytkowników dróg.

Była to doskonała okazja do propagowania zapisów Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem przez pracowników MSWiA z Warmińsko – Mazurskim Centrum Onkologii.

Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Kętrzynie omówili szeroko pojęte zasady bezpieczeństwa dzieci i młodzieży a wśród nich poruszyli m. in. tematy związane z edukacja dzieci i młodzieży na temat zagroził, z którymi mogą spotkać się na ulicy, podwórku i w domu. Przestrzegali dzieci przed obcymi ludźmi, którzy mogą wyrządzić im krzywdę jak równie. tłumaczyli jak bezpiecznie poruszać się po drodze w towarzystwie osób starszych oraz jak umiejętnie zwracać się o pomoc do dorosłych.

Przedstawiciele WOPR omówili zasady bezpiecznej kąpieli w jeziorach i rzekach oraz w pobliżu urządzeń hydrotechnicznych, zasady bezpiecznego wypoczynku nad woda, oznakowania kąpielisk oraz konieczność stosowania i wykorzystania sprzętu ratowniczego takich jak kapok czy pływaki.

Przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej prowadzili edukacje z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, sposobów zabezpieczenia miejsca zdarzenia, sprawdzania stanu poszkodowanego i funkcji życiowych, skutecznego wzywania pomocy, resuscytacji i innych czynności ratunkowych, a także bezpieczeństwa w trakcie udzielania pomocy. Punkt informacyjny obsługiwany był przez wyszkolonych ratowników, wyposażany w fantomy i akcesoria wykorzystywane w trakcie szkoleł.Najbardziej oczekiwana chwila. Dzieciaki ruszyły na podbój kolorowego zamku dmuchanego, zjeżdżalni i trampoliny. Skakały, zjeżdżały i bawiły się. Ale to nie wszystko. Nie musieliśmy zachęcać ich do udziału w przygotowanych grach i konkursach. Podopieczni mogli uczyć się uczciwej konkurencji podczas konkursów rzutu hula hop, wyścigu kretów czy prowadząc piłkę miedzy pachołkami.