Przejdź do treści strony

NABÓR DO GRUPY TERAPEUTYCZNEJ

Informujemy o naborze do grupy terapeutycznej lęku napadowego w nurcie poznawczo – behawioralnym.

Spotkania terapeutyczne odbywają się raz w tygodniu (czwartki o godzinie 16: 00) i trwają 1,5 godziny. Przewidujemy 15 cotygodniowych spotkań. Pierwsze spotkanie planowane jest w dniu 26.11.2015 r. Nabór uruchamiany jest 2 razy w roku. (II edycja grupy planowana jest w kwietniu 2016 roku)

Terapia grupowa CBT lęku napadowego adresowana jest do osób, które doświadczają nagle pojawiających się stanów silnego lęku, któremu towarzyszą skrajnie nieprzyjemne doznania somatyczne, jak:

  • kołatania serca
  • duszność
  • uczucie gorąca, drżenia, słabości
  • uczucie „miękkich nóg”
  • zawroty głowy,

W reakcji na powyższe doznania pojawią się obawy, o zbliżającym się zawale serca, wylewie czy też uczucie, że za chwilę się uduszę albo oszaleję.

Napad paniki jest zwykle przeżywany, jako „spadający niczym grom z jasnego nieba”, niespodziewany i gwałtowny, a osoba go doświadczająca może czuć kompletny brak poczucia wpływu na jego przebieg. Sytuacja ta aktywuje tzw. lęk przed lękiem tj. obawy, „kiedy i gdzie mnie to znów dopadnie” oraz czujne „wsłuchiwanie się w swoje ciało” w poszukiwaniu zwiastunów zbliżającej się paniki.

Najczęstszą strategia radzenia sobie z napadami paniki jest unikanie, zwłaszcza miejsc, w których wystąpił napad lęku albo, gdy występuje antycypacja jego pojawienia się. Unikanie w skrajnej postaci prowadzi do jednego z bardziej inwalidyzujących zaburzeń lękowych, czyli AGORAFOBII.

Odwołując się do aktualnych badań nad skutecznością terapii lęku napadowego, zaleca się korzystanie z technik poznawczo – behawioralnych, których głównym celem jest:

  • psychoedukacja na temat natury lęku napadowego
  • nabywanie umiejętności radzenia sobie z „błędnym kołem paniki”
  • wsparcie emocjonalne i zrozumienie poprzez udział w terapii grupowej osób, którzy zmagają się z podobnymi problemami.

Więcej informacji: (otwórz link)

Wpisz szukaną frazę i naciśnij enter